Uniwa N2 – zajímavý telefon s hardwarovou klávesnicí (nejen) pro zrakově postižené – část 3. – testy speciálního software, závěrečné hodnocení

předchozí kapitola 2 – konstrukce, konektory

Uniwa N2 je nepochybně zajímavě vypadající telefon, na dnešek netypický přítomností hardwarové klávesnice. Cena je příjemně nízká. Ale všechno má i své zápory a jak se nakonec po více jak roce užívání ukázalo, není jich až tak málo.

Softwarové problémy

Při použití Big Launcher nefungovala v některých případech hardwarová klávesnice (asi jeden z podstatných důvodů, proč si člověk takový telefon koupí) a problémů bylo víc, ačkoliv je na telefonu čistý android bez nějaké nastavby výrobce.

screenshot Uniwa N2 s programem Big Launcher

Uniwa N2 s programem Big Launcher

screenshot Uniwa N2 s programem Big Launcher

Uniwa N2 s programem Big Launcher

Big Launcher byl po této negativní zkušenosti nahrazen aplikací Claria Zoom, kde již tyt problémy nebyly a jejíž prezentaci najdete např. v tomto videu:

případně si můžete projít anglickou recenzi zde:

Claria Zoom: Android App for Partially Sighted & Seniors (2015/09/16)

Firma Claria bohužel ukončila činnost již v roce 2016:

The company Claria definitively closed its doors at the end of 2016.
All phones equipped with Claria software remain operational, but there will be no more updates in the future.

takže do budoucna nelze očekávat žádné aktualizace i když stávající zařízení zůstanou funkční. Aplikace Claria již bohužel není k dispozici na Google Play, nicméně APK balíček (cca 72 MB) lze stále získat např. ze serveru APKPure na odkazu zde.

Hardwarové problémy

V průběhu běžného “městského” používání (tj. žádné adrenalinové sporty ani vystavování dešti / nárazům ap.) “odešla” zadní kamera – po demontáži se ukázalo, že modul kamery byl nekvalitně osazený. Kvůli tomu nyní nefunguje korektně ani přední kamera, protože telefon detekuje jen jeden modul kamery – ten přední, ale bohužel ho považuje za zadní.

Problémy s Bluetooth – byl neustále problém s připojení a špatným párováním BT handsfree – párování je potřeba pokaždé zopakovat znovu. Handsfree je spolehlivé značky Jabra a s jinými zařízeními funguje bez problému.

Klávesnice – po roce začala bohužel zlobit i klávesnice ačkoliv uživatelka není žádný chatovací maniak. Na jedno stisknutí se znak některých kláves vloží vícekrát.

Nabíjení – zřejmě ani usb konektor není osazen příliš kvalitně, protože někdy se telefon bez zjevného důvodu nenabíjí, ale naopak vybíjí.

Verdikt

Celková konstrukce není špatná, materiály nijak viditelně nedegradují, popisky klávesnice se neošoupávají. Bohužel to celé kazí mizerné zpracování některých dílů včetně klávesnice.

Trochu nešťastné řešení je také využití SOS tlačítka pro některé systémové funkce jako např. zamčení telefonu. SOS funkce by se měla sice aktivovat až dlouhým stiskem tlačítka ale v praxi docházelo k aktivaci funkce omylem poměrně často (naštěstí nebyl nastaven kontakt pro SOS volání).

Je samozřejmě možné, že jsme měli smůlu na nepovedený kus, nicméně nemáme v úmyslu pořizovat další abychom to potvrdili nebo vyvrátili.

Uniwa N2 – zajímavý telefon s hardwarovou klávesnicí (nejen) pro zrakově postižené – část 2. – konstrukce, konektory

předchozí kapitola 1 – úvod a parametry telefonu

Konstrukce

Telefon působí velmi bytelně a díky profilovanému a pogumovanému tělu se drží dobře a z ruky neklouže. Zadní kryt je držen čtyřmi šroubky, součástí balení je malý šroubováček.

Uniwa N2 - přední a zadní strana

Uniwa N2 – přední a zadní strana

Zadní kryt uvádí, že telefon má disponovat odolností IP-68, což by podle Wikipedie znamenalo následující:

IP 6x … vniknutím prachu úplně

IP x8 .. chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.

No, mechanickou odolnost a prachotěsnost bych tomu věřil, ale tu odolnost při ponoření do vody až tak ne. Tedy, nějaký deštík tomu asi ublížit nemůže, ale ve vodě bych to nemáchal.

Na bocích telefonu najdeme na jedné straně pravítko, na druhé pak tlačítka ovládání hlasitosti a vypínací tlačítko.

Uniwa N2 - boční strany telefonu

Uniwa N2 – boční strany telefonu

Také se tam nachází tzv. SOS – krátký stisk slouží k zamčení telefonu, dlouhý aktivuje SOS funkci, tj. telefon začne vytáčet přednastavené číslo a pokud se nedovolá, pošle na toto číslo SMS s uživatelsky nastavitelným obsahem. GPS souřadnice telefon ve zmíněné SMS neposílá.

Uniwa N2 - detail boku s SOS tlačítkem

Uniwa N2 – detail boku s SOS tlačítkem

Uniwa N2 - klávesnice

Uniwa N2 – klávesnice

Vypínací tlačítko se nachází na klávesnici – na obrázku je to druhé tlačítko shora, zcela vpravo. Samotná klávesnice je po hmatu dobře rozlišitelná, jednotlivá tlačítka jsou oddělená – ne jako u některých Nokií, které měly cosi jako plát měkké gumy či plastu s vystupujícími “polštářky” tlačítek. Po hmatu jde snadno odlišit i jednotlivé směrové klávesy kolem středového tlačítka pro potvrzení a také pro funkci vysílačky (PTT). Klávesa “5” má pak klasický hmatný “čudlík”. Klávesy nejdou podle mne nijak extra měkce, ale ani příliš ztuha – tak akorát.

Konektory

Konektory na telefonu jsou umístěné dole a disponují gumovými ochrannými záslepkami. K dispozici je klasický 3.5 mm stereo jack na sluchátka nebo handsfree. K nabíjení a přenosu dat slouží standardní microUSB konektor.

Uniwa N2 - konektory

Uniwa N2 – konektory

Samotné konektory jsou poměrně hluboce “utopené”, takže klasický micro usb kabel s velkou hranatou koncovkou (levné kabely PremiumCord – jako je tento, ale i standardní kabel dodávaný k telefonům Samsung) se do telefonu nedají zapojit, protože dovnitř ke konektoru nedosáhnou – plastová koncovka kabelu se zasekne o okraj a dál nejde. Kutil by si asi poradil a plast na kabelu obrousil, nicméně je to trochu nepříjemnost. K telefonu dodaný kabel je samozřejmě bez problému, stejně tak např. tento s úzkými kovovými koncovkami.

Ze stejného důvodu pak nejde použít mnohé audio kabely s klasickým 3.5 mm jack konektorem (např. tento), jaký najdeme u běžných sluchátek. I zde je potřeba použít sluchátka s úzkou plastovou koncovkou kolem konektoru, nebo by se musel plast po stranách trochu odbrousit. Úhlový konektor na sluchátkách Koss Porta Pro zapojit šel a sluchátka fungovala, i když subjektivně nebyl konektor docvaknutý. Sluchátka dodaná s telefonem jsou pochopitelně bez problému.

Na horní straně telefonu najdeme krytku, pod kterou se nachází závit k namontování delší anténky pro použití telefonu jako vysílačky (PTT). Tuto funkci jsme nezkoušeli – nemáme k dispozici druhý telefon se stejnou funkcí ani vysílačku. Jednu fotku s nasazenou anténou a tedy telefonem použitelným jako vysílačkou jsem si dovolil vypůjčit z webu výrobce:

Uniwa N2 s nasazenou anténou pro PTT režim

Uniwa N2 s nasazenou anténou pro PTT režim

Vedle zmíněné krytky konektoru anténky se nachází LED svítilna, která dobře poslouží třeba při hledání klíčů, nebo jako nouzovka pro posvícení na cestu.

Uniwa N2 - horní strana se svítilnou

Uniwa N2 – horní strana se svítilnou

Fotoaparát, další konstrukční detaily

Fotoaparát či zadní kamera je podle výrobce 5ti megapixelová s autofokusem. Zatím nebyla testována, ale takovýhle telefon si stejně nikdo kvůli focení kupovat nebude. Krycí sklíčko fotoaparátu je mírně “utopené” takže by se nemělo tak snadno poškrábat.

Uniwa N2 - zadní fotoaparát

Uniwa N2 – zadní fotoaparát

Zadní strana telefonu se pak hrdě hlásí k deklarované odolnosti IP-68. Tj. telefon by měl přežít i nějaké to ráchání ve vodě. Nejsem ale nijak žhavý to zkoušet s ohledem na případnou komplikovanou reklamaci.

Uniwa N2 - IP68 info na zadním krytu

Uniwa N2 – IP68 info na zadním krytu

Sám výrobce ovšem varuje na štítku níže, že zmíněnou voděodolnost má přístroj pouze pokud jsou všechny gumové záslepky konektorů na svých místech. Krom toho nedoporučuje ponořovat přístroj do vody po nějakém nárazu.

Uniwa N2 - IP68 varování na zadním krytu

Uniwa N2 – IP68 varování na zadním krytu

Jinak pokud vás zajímá, proč tu nemám fotky vnitřku telefonu, tak je to tím, že telefon jsem měl k nafocení jen na chvilku a aktuálně ho uživatelka už používá, takže není příliš nadšená z toho, že bych jí do něj zas lezl 🙂 Tak si opět jednu fotku vypůjčím z webu výrobce:

Uniwa N2 - vnitřek, baterie

Uniwa N2 – vnitřek, baterie

Různé drobnosti na závěr

Líbilo se nám robustní zpracování i výrazné oranžovo-černé barevné provedení. Takový telefon by mohl leccos vydržet a tak snadno se neztratí. Plastovo/gumové “pancéřování” by mělo telefon slušně chránit proti mechanickému poškození.

Uniwa N2 - detail rohu

Uniwa N2 – detail rohu

Jinak je to taky po hodně dlouhé době telefon, který disponuje poutkem na šňůrku.

Uniwa N2 - poutko

Uniwa N2 – poutko

 

Sice s ohledem na hmotnost pochybuju, že by tohohle macka někdo nosil na krku, ale někdy je užitečné mít možnost tam dát aspoň krátké poutko, pokud se někdo bojí, že mu telefon vypadne z ruky.

 

V poslední kapitole se budeme věnovat softwaru – hlavně použitím s hlasovým výstupem Google TalkBack a speciální aplikací Big Launcher. Teprve vzniká, tak mějte trpělivost 🙂

Uniwa N2 – zajímavý telefon s hardwarovou klávesnicí (nejen) pro zrakově postižené – část 1. – úvod a parametry telefonu

S ohledem na rozsáhlost recenze a taky omezený volný čas autora bylo rozhodnuto o rozdělení na kapitoly, které budou postupně přibývat.

Tlačítkové chytré telefony jsou kriticky ohrožený druh

Telefonů s hardwarovými tlačítky je v dnešní době jako šafránu. Ještě nedávno se celkem držely telefony BlackBerry, ale jinak byla klávesnice doménou levných “hloupých” telefonů a smartphony zastupovala akorát široká škála “šmatlacích placiček”, jak to někdo nazval na jedné diskuzi. Dokonce i kontextová tlačítka u smartphonů se pomalu přeměnila na dotykové plošky, případně se zcela přenesla na displej. Výjimku tvoří akorát tzv. odolné telefony jako např. Samsung Galaxy Xcover nebo modely značek jako např. CAT.

Pak tu máme ještě tzv. datové terminály / kolektory – zařízení firem jako je např. Datalogic, Honewell, Cipherlab apod. Ty jsou většinou s Windows CE a jejich cena začíná někde na 12 000 Kč a běžně se pohybuje kolem 30 000 Kč. Prostě nic, co by si člověk pořídil jako telefon.

Zrakově postižení využívají (krom různých způsobů úprav barev a zvětšení obrazovky) hlavně hlasový výstup, který jim říká, kde se zrovna nachází a jaký text tam je. U tlačítkového telefonu mají hmatovou odezvu kam s “kurzorem” pohybují, kdežto u dotykového telefonu jsou nuceni si pamatovat, kde jaké ovládací prvky zhruba jsou, což je poněkud nepohodlné. Mnozí z nich by si vystačili i s hloupým telefonem ala Aligator, kdyby ovšem telefon měl hlasový výstup = četl položky menu, zadávané číslo, informaci o volajícím nebo SMS zprávy… Bohužel, takový hloupý telefon se u nás nikdy neprodával i když v USA šel sehnat např. Samsung Haven SCH-U320, který recenzovali pro zrakově postižené zde.

Začalo to Nokií C5

Výsledek byl tedy takový, že uživatelé, kterým by funkčně stačil hloupý telefon, si byli nuceni pořídit chytrý, aby bylo možné zajistit hlasový výstup. Jedním z těch levnějších řešení byla právě sestrou zvolená Nokia C5 s hlasovým výstupem přímo od Nokie (video recenze tu).

Telefon bohužel dosluhuje a už ani nejde získat zmíněné programy díky přístupu Microsoftu k firmě Nokia po jejím převzetí. Bylo tedy potřeba se podívat po nástupci a tím se stal právě čínský telefon Uniwa N2.

obrázek telefonu Uniwa N2 vedle Nokia C5

Vlevo Nokia C5, vpravo Uniwa N2 (nožík Victorinox Camper slouží jako měřítko 🙂 )

 

Uniwa N2 – tlačítkáč s Androidem

Telefon se dá pořídit na čínském prodejním portále Aliexpress za cca 3500 Kč vč. DPH a poplatků za vyclení Českou Poštou. Balení bylo ve střídmé krabici z hnědého recyklovaného papíru, jaký dnes běžně používají i známí výrobci jako Xiaomi nebo Samsung. K našemu velkému překvapení byl již telefon přepnut do češtiny.

Uniwa N2 v ruce sedí docela dobře

Uniwa N2 v ruce sedí docela dobře

Ač má telefon na dnešní smartphony celkem malý displej – 3.5 palce – tak zas až tak malý není. V ruce ale sedí dobře.

Parametry telefonu

Až na přítomnost klávesnice a odolnější konstrukci se jedná o parametrově průměrný telefon. Poháněn je procesorem MediaTek MT6580, má 1GB RAM, interní paměť 8GB a slot na microSD karty až do 32 GB. Displej je 3.5 palcový IPS, klasický kapacitní dotykový, s rozlišením 960*640px. Překvapí nainstalovaný čistý Android 6.0 Marshmallow.

Telefon je dual-SIM, quadband, má podporu NFC a disponuje i FM rádiem. Zajímavostí je např. přítomnost SOS tlačítka (mají např. i telefony Aligator), LED svítilny a také funkce PTT – neboli funkce klasické analogové vysílačky na frekvenci 400-470MHz. Aby bylo možné tuto funkci využít, je potřeba namontovat přibalenou anténku a ostatní musí mít buď stejný telefon, nebo vysílačky pro stejnou frekvenci.

Kamery jsou dvě – přední 2.0MP, zadní 5.0MP s přisvícením. Na baterii 2700mAh by měl telefon vydržet až 120 hodin.

Další kapitola: část 2. – konstrukce, konektory

Podrobné specifikace z webu výrobce uvádím zde:


Features & Specification

UNIWA N2 3.5 Inch Touch Screen IP68 Waterproof Rugged Android Phone with Keyboard

1) Android Phone with Keyboard

2) Support NFC

3) Android 6.0 Marshmallow OS

4) SOS Function

5) Analog Walkie Talkie

6) E-Compass, Hightlight Torch

7) IP68 Waterproof

Model No. UNIWA N2

Waterproof Level IP68

Dimensions 150*66*19mm

Net Weight 208g(with battery)

Style Bar

Service Unlocked

Shell Material Plastic

Band 2G: GSM850/900/1800/1900MHz; 3G:WCDMA850/900/1900/2100MHz

SIM card Dual micro SIM card dual standby

OS Android 6.0 Marshmallow

CPU MT6580 Cortex A53 quad core, 1.3GHz; Mali-400-MP2

RAM 1GB RAM

ROM 8GB ROM, support TF card up to 32GB max

Screen 3.5 inch IPS capacitive touch screen, 960*640px, 320dpi

Phonebook 500

Message SMS/MMS

Input Handwrite/Keypad

Mobile internet WAP/WiFi

Data transfer USB/Bluetooth

Earphone Port 3.5mm

FM Radio Yes, earphone needed

Camera Double cameras, 2.0MP front camera, 5.0MP back camera with flashlight

WiFi Yes, IEEE802.11 a/b/g/n, support 2.5GHz/5.0GHz dual band wifi

GPS Yes,also support A-GPS

Bluetooth Yes, V4.0+EDR

NFC Yes, support

Walkie Takie Yes, analog walkie talkie 400-470MHz

Outdoor Tools E-compass, highlight torch, SOS function

Sensor Light sensor, proximity sensor, gravity sensor

Battery Built in 2700mAh battery

Standby time Up to 120 hours

Other Features Email, wallpapers, calendar, calculator, clock, wifi hotpot, etc

Languages English, Afrikaans, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Catala, Cestina, Dansk, Deutsch, Eesti, Espanol, Filipino, French, Hrvatski, Isizulu, Kiswahili, Italiano, Latviesu, Lietuviu, Magyar, Nederlands, Norsk, Polish, Portuguese, Romanian, Rumantsch, Slovencina, Slovenscina, Suomi, Svenska, Vietnamese, Turkish, Greek, Bulgarian, Russian, Serbian, Ukrainian, Urdu, Hebrew, Arabic, Persian, Thai, Khmer, Hindi, Bengali, Japanese, Korean, Simplified/Traditional Chinese

Color Yellow

Accessories 1 x USB Cable

1 x earphone

1 x USB Charger

1 x walkie talkie antenna

1 x mini screwer

Další kapitola: část 2. – konstrukce, konektory