Uniwa N2 – zajímavý telefon s hardwarovou klávesnicí (nejen) pro zrakově postižené – část 3. – testy speciálního software, závěrečné hodnocení

předchozí kapitola 2 – konstrukce, konektory

Uniwa N2 je nepochybně zajímavě vypadající telefon, na dnešek netypický přítomností hardwarové klávesnice. Cena je příjemně nízká. Ale všechno má i své zápory a jak se nakonec po více jak roce užívání ukázalo, není jich až tak málo.

Softwarové problémy

Při použití Big Launcher nefungovala v některých případech hardwarová klávesnice (asi jeden z podstatných důvodů, proč si člověk takový telefon koupí) a problémů bylo víc, ačkoliv je na telefonu čistý android bez nějaké nastavby výrobce.

screenshot Uniwa N2 s programem Big Launcher

Uniwa N2 s programem Big Launcher

screenshot Uniwa N2 s programem Big Launcher

Uniwa N2 s programem Big Launcher

Big Launcher byl po této negativní zkušenosti nahrazen aplikací Claria Zoom, kde již tyt problémy nebyly a jejíž prezentaci najdete např. v tomto videu:

případně si můžete projít anglickou recenzi zde:

Claria Zoom: Android App for Partially Sighted & Seniors (2015/09/16)

Firma Claria bohužel ukončila činnost již v roce 2016:

The company Claria definitively closed its doors at the end of 2016.
All phones equipped with Claria software remain operational, but there will be no more updates in the future.

takže do budoucna nelze očekávat žádné aktualizace i když stávající zařízení zůstanou funkční. Aplikace Claria již bohužel není k dispozici na Google Play, nicméně APK balíček (cca 72 MB) lze stále získat např. ze serveru APKPure na odkazu zde.

Hardwarové problémy

V průběhu běžného “městského” používání (tj. žádné adrenalinové sporty ani vystavování dešti / nárazům ap.) “odešla” zadní kamera – po demontáži se ukázalo, že modul kamery byl nekvalitně osazený. Kvůli tomu nyní nefunguje korektně ani přední kamera, protože telefon detekuje jen jeden modul kamery – ten přední, ale bohužel ho považuje za zadní.

Problémy s Bluetooth – byl neustále problém s připojení a špatným párováním BT handsfree – párování je potřeba pokaždé zopakovat znovu. Handsfree je spolehlivé značky Jabra a s jinými zařízeními funguje bez problému.

Klávesnice – po roce začala bohužel zlobit i klávesnice ačkoliv uživatelka není žádný chatovací maniak. Na jedno stisknutí se znak některých kláves vloží vícekrát.

Nabíjení – zřejmě ani usb konektor není osazen příliš kvalitně, protože někdy se telefon bez zjevného důvodu nenabíjí, ale naopak vybíjí.

Verdikt

Celková konstrukce není špatná, materiály nijak viditelně nedegradují, popisky klávesnice se neošoupávají. Bohužel to celé kazí mizerné zpracování některých dílů včetně klávesnice.

Trochu nešťastné řešení je také využití SOS tlačítka pro některé systémové funkce jako např. zamčení telefonu. SOS funkce by se měla sice aktivovat až dlouhým stiskem tlačítka ale v praxi docházelo k aktivaci funkce omylem poměrně často (naštěstí nebyl nastaven kontakt pro SOS volání).

Je samozřejmě možné, že jsme měli smůlu na nepovedený kus, nicméně nemáme v úmyslu pořizovat další abychom to potvrdili nebo vyvrátili.

Příspěvek byl publikován v rubrice Technologie a jeho autorem je administrator. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *